Fototapeta z efektem przestrzeni – trzy złote zasady

Problem małych pomieszczeń

Fototapeta z efektem przestrzeniPosiadając małe pomieszczenie, często myślimy, że skazani jesteśmy na jego przytłaczający metraż. Pomieszczenia o małej ilości metrów kwadratowych zdają się być przytłaczające, a przebywanie w nich sprawia, że czujemy się ograniczeni. Problemem staje się nadanie przestrzeni małemu pomieszczeniu tak, aby przebywanie w nim stało się przyjemne. Malowanie ścian w różne kolory nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Jak uzyskać przestrzeń w małym pomieszczeniu? Na ratunek przychodzi nam fototapeta z efektem przestrzeni. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie uzyskać iluzję przestronności pomieszczenia.

Fototapeta z efektem przestrzeni

Fototapeta z efektem przestrzeni

Aby zmaksymalizować efekt przestronności pomieszczenia za pomocą fototapety, musimy wziąć pod uwagę kilka decydujących czynników. Czynniki te sprawią, że nasze małe pomieszczenie nabierze przestrzeni, a przebywanie w nim nie będzie stwarzało przytłaczającego efektu.

 
Pierwsza złota zasada

Jedną z pierwszych kardynalnych zasad jest dobór odpowiedniego kadru naszej fototapety. Nie może to być ciasny zamknięty kadr, ponieważ przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Kadr musi być otwarty tak, aby dawał naszej wyobraźni możliwość dopisania tego, co znajduje się poza nim. Tak więc odpadają wszelkiej maści imitacje ścian z cegły czy zdjęcia makro natury ożywionej.

 
Druga złota zasada

Drugą zasadą doboru fototapety, która nada przestrzeń Fototapeta z efektem przestrzeniw pomieszczeniu, jest jej perspektywa. Odgrywa ona kluczową rolę w odbiorze każdego obrazu. Zdecydowanie najgorszym wyborem będzie perspektywa linearna zbieżna o trzech punktach zbiegu. Jest to taki rodzaj perspektywy, który tworzy się w momencie patrzenia na budynek na wprost jego rogu. Przez grafikę z taką perspektywą zastosowaną na ścianie stworzylibyśmy efekt, że coś wpychane jest do pomieszczenia, co jeszcze bardziej je pomniejszy, sprawiając wrażenie jeszcze większego przytłoczenia.

Najlepszą perspektywą, która pozwoli nam na wizualne powiększenie wnętrza, jest perspektywa linearna zbieżna o jednym punkcie zbiegu. Dzięki takiej perspektywie nasz wzrok prowadzony jest od krawędzi w Fototapeta z efektem przestrzenigłąb obrazu, co na dużej powierzchni typu ściana stworzy efekt możliwości “wejścia do środka”. Kolejną pożądaną perspektywą jest perspektywa powietrzna, którą wynalazł i chętnie stosował Leonardo da Vinci. W perspektywie tej wraz z oddalaniem się w kierunku horyzontu wzrasta jednocześnie warstwa powietrza między obiektem a obserwującym. Sprawia ona wrażenie otwartego okna na świat, do którego pomieszczenie staje się jedynie przedsionkiem. Idealnym połączeniem dającym maksymalny efekt będzie wykorzystanie tych dwóch rodzajów perspektywy.

 
Trzecia złota zasada

Naszą trzecią złotą zasadą jest kolorystyka fototapety. Dobierając fototapetę, musimy kierować się również jej kolorystyką. Uzależniona jest ona od kolorystyki naszego pomieszczenia. Podłoga, pozostałe ściany, meble, elementy dekoracyjne wyposażenia muszą współgrać z nią w harmonijny sposób. Jeśli kolory zastosowane w pomieszczeniu będą odmienne od tych zastosowanych w fototapecie, to pomieszczenie będzie się od niej odcinało. Jeśli jednak zastosujemy kolory, które na niej występują, to całość będzie ze sobą współgrała, w cudowny sposób powiększając nasze pomieszczenie. Kolorystyka to tak zwana wisienka na torcie, której zadaniem jest sprawić, aby fototapeta stała się przedłużeniem naszego pokoju, dzięki czemu to, co znajduje się w naszym pomieszczeniu, oraz to, co przedstawia fototapeta, stworzą jedną harmonijną całość.

Gwarancja większej przestrzeni

Bez względu na to, czy nasze pomieszczenie jest małe czy też duże, dzięki zastosowaniu powyższych trzech złotych zasad przy doborze fototapety wizualnie powiększy ono swoje rozmiary. Dzięki złudzeniu optycznemu, które oszuka nasz umysł, do naszego mózgu trafi informacja, że pomieszczenie, w którym się znajdujemy, jest większe niż w rzeczywistości. Fototapeta z efektem przestrzeni to najlepszy sposób na powiększenie naszego pomieszczenia – oczywiście, poza wybijaniem ściany;) Jeśli zdecydują się Państwo na taki zabieg wizualny, zapraszamy do naszego sklepu z fototapetami w poszukiwaniu tej właściwej, która nada przestrzeni w Waszym wnętrzu. A może macie własne zdjęcie? Chętnie je wydrukujemy, zapraszamy do kontaktu – doradzimy i pomożemy, bo na fototapetach znamy się najlepiej.