Jak przygotować ścianę pod fototapetę

Przygotowanie podłoża do klejenia

Fototapeta to innowacyjny sposób, aby odmienić wnętrze pomieszczenia. Aby efekt był w pełni zadowalający, koniecznym elementem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Każda ściana jest inna, trzeba więc zadbać, aby została przystosowana do naklejenia fototapety. Efekt fototapety to po części grafika, a po części dobrze przygotowane podłoże. Jak przygotować ścianę pod fototapetę? Gotowa ściana powinna być sucha, pozbawiona plam i nierówności. Od czego powinniśmy zacząć?

  1. Usuwanie nierówności – Pierwszym krokiem, który podejmiemy, musi być wyciągnięcie ze ściany kołków oraz gwoździ. Warto to zrobić dokładnie, ponieważ gwoździe pozostawione w ścianie i zaklejone mogą z czasem przebijać rdzę przez tynk na powierzchnię fototapety. Nie jest to z pewnością efekt, na którym nam zależy.

  2. Uzupełnianie ubytków – kolejnym krokiem jest uzupełnienie wszelkich dziur, szczelin i nierówności. W tym celu najlepiej wykorzystać gładź, aplikując ją za pomocą szpachli. Po należytym uzupełnieniu ubytków należy pozostawić ją do dokładnego wyschnięcia.

  3. Odplamienie – bardzo ważne jest, aby ze ściany zmyć wszystkie plamy, a w szczególności te tłuste. W miejscach, gdzie ściana będzie nieodtłuszczona, mogą pojawiać się bąble bądź nieprawidłowa przyczepność spowoduje odklejanie się fototapety.

  4. Wygładzenie – w kolejnym etapie zadbać musimy o dokładne wyszlifowanie ściany z najdrobniejszych nierówności, ze szczególnym uwzględnieniem szpachlowanych miejsc.

  5. Gruntowanie – Ostatnim etapem jest zagruntowanie ściany w taki sposób, aby zapewnić jej odpowiednią przyczepność. W tym celu można użyć specjalnego gruntu do ścian bądź rozwodnionego kleju do tapet.

Tak przygotowane podłoże pozwoli na odpowiednie przyklejenie fototapety i uzyskanie prawidłowego efektu. Bez względu na to, czy fototapetę naklejać będziemy sami czy przyklejać ją będzie specjalista, warto wcześniej samemu przygotować podłoże, aby przyspieszyć jego pracę. Teraz, kiedy wiecie Państwo, jak przygotować ścianę pod fototapetę, zapraszamy do wyboru odpowiedniego, wymarzonego wzoru.