10 przykładów, jak znaleźć idealny wzór tapety

Zastanawiasz się nad wyborem tapety? Oto 10 przykładów, jak znaleźć idealny wzór tapety dla Ciebie. Zanim wydasz pieniądze, zapoznaj się z poniższymi radami, a gwarantujemy, że wspólnie wybierzemy tapetę, którą pokochasz na lata.

Tapeta może natychmiast zmienić wygląd Twojego mieszkania. Pozwala szybko stworzyć dowolny wzór na ścianie, pozwala uzyskać wybraną kolorystykę lub jeśli wolisz, możesz wybrać dopasowany do Ciebie wzór pejzażu, krajobrazu lub panoramy. Biorąc jednak pod uwagę koszt zakupu oraz potrzebę profesjonalnego montażu, tapeta może wydawać się ryzykownym zobowiązaniem.

Przygotowaliśmy dla Ciebie sprawdzone informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiednią tapetę.

1. Zbieraj inspiracje wnętrz

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zacznij zbierać inspiracje wnętrz z tapetą, które według Ciebie są najlepsze. Użyj wyobraźni, oglądaj inspiracje z czasopism, zwracaj uwagę na tapety w kawiarniach oraz hotelach. Następnie zbadaj zebrane fotografie i sprawdź, który wzór pojawia się tam najczęściej. A może Twój folder z inspiracjami zawiera bardziej malownicze obrazy (ptaki, naura), odważne i graficzne czy subtelne i organiczne? Jeśli możesz, zdecydujesz się tylko na kilka motywów, które pasują do Twoich ulubionych. Pomoże Ci to zawęzić wyszukiwanie idealnej tapety.

2. Znajdź swój styl

Niezależnie od tego, czy Twój ulubiony styl można określić jako tradycyjny lub nowoczesny, dostępność wzorów tapet jest tak duża, że gwarantujemy Ci, że znajdziesz tapetę doskonale dostosowaną do Twojego gustu. Nie ma potrzeby zmuszać się do żadnego wyboru. Daj sobie czas, aby wybór dobrać zgodnie z tym, co czujesz. Bądź świadomy, na jakie kolory oraz wzory reagujesz ciepłym uśmiechem i unikaj tych emocji, które nie trafiają do Twojego osobistego stylu. Idealny wybór tapety to tapeta, którą natychmiast pokochasz i stan ten utrzyma się przez najbliższe lata.

3. Pobierz próbkę i zżyj się z nią

Zbieraj tak wiele próbek tapet, jak wiele możesz. Pamiętaj, że dobry sprzedawca charakteryzuje się tym, że jego celem jest dostarczenie Ci wyboru, którego szukasz. Zachęcamy do kontaktu z nami, a otrzymasz próbki tapet. Otrzymane próbki przymocuj do ściany w pomieszczeniu, w którym chcesz ją powiesić, i daj sobie czas na zżycie się z nią przez chwilę. Posiadanie tapety w docelowej przestrzeni pozwoli dopasować ją do innych przedmiotów oraz tkanin w pomieszczeniu i pozwoli zaobserwować Ci, jak wygląda ona o różnych porach dnia.

4. Znaj swój cel

Jakie są Twoje oczekiwania od tapety? Czy ma ona dodać głębię, dodać wzór lub chcesz dodać ciepła do pomieszczenia? A może szukasz dodatkowego połysk lub chcesz złagodzić ostre krawędzie architektoniczne? Wejdź w sobie emocje i zadaj sobie pytanie co chcesz czuć patrząc na tapetę? Kiedy wracasz po pracy do swojej ulubionej przestrzeni, chcesz być ukojona, optymistyczna, pocieszona? Albo … stan ten już osiągnęłaś i po prostu wypełniasz puste miejsce!
Jeśli Twoim celem jest nadanie swojej przestrzeni prawdziwego efektu WOW!, możesz być rozczarowana, jeśli wybierzesz tapetę zbyt subtelną. Jeśli chcesz mieć pewność, zamów kilka bardzo różnych wzorów i koniecznie wypróbuj je w miejscu docelowym.

5. Wybierz odpowiedni rodzaj tapety

nowoczesna kuchnia fototapetaZanim przystąpimy do wyboru odpowiedniej dla nas tapety, należy zapoznać się, jakie rodzaje tapet dostępne są na rynku oraz jakie są wskazania do ich zastosowania.
Najszersze zastosowanie mają tapety winylowe. Są to tapety zmywalne i doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie trudno jest o utrzymanie czystych ściany. Tapety papierowe nie są odporne na zmywanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Są za to tańsze i najłatwiejsze do usunięcia, ale cechują się najmniejsza trwałością. Tapety z włókna szklanego swoim wyglądem przypominają kawałek płótna. Są bardzo odporne na uszkodzenia wywołane szorowaniem czy innymi działaniami. Minusem tapet tego typu jest fakt, że usunięcie ich ze ściany graniczy z cudem. Tapety na fizelinie są najczęściej zalecanym rozwiązaniem, gdy ściany naszego mieszkania to płyty gipskartonowe. Klejenie oraz usuwanie tego typu tapet jest bardzo łatwe. Zaletą tapet korkowych jest niezwykła zdolność do ocieplenia wnętrza. Przyczyniają się również do jego wyciszenia. Po pokryciu warstwą lakieru tapety korkowe mogą znaleźć swoje zastosowanie w kuchni lub łazience.

6. Przeanalizuj widok

Szczególnie, gdy zdecydujesz się użyć tapety jako kontrastu i wyraźnego akcentu na ścianie. Ważne jest wtedy, aby wybrać właściwą ścianę, która ma być pokryta wzorem. Poświęć trochę czasu, ustawiaj się w każdym z rogów pokoju, cofaj się i ponownie patrz na pokoju, który zamierzasz odnowić. Rób to z możliwie wielu kątów i koniecznie patrz na ścianę z innych pomieszczeń. Najlepiej jeśli posiadasz próbkę, bo dzięki temu możesz eksperymentować z umieszczeniem jej na różnych ścianach. Jak wygląda tapeta, kiedy rzucane jest na nią światło z innego pomieszczenia? Czy wzór tapety jest mile widzianą dla oka niespodzianką, a może wprowadza niepotrzebny rozgardiasz?

7. Uniknaj zmęczenia

inspiracje fototapety ddcmediaPokoje, w których spędzasz najmniej czasu, są najbezpieczniejszymi miejscami na odważne wzory. Mam tu na myśli np.: korytarze, schody, przedpokoje. Sypialnie, pokoje gościnne, miejsca wypoczynku, powinny zawierać najmniej męczące wzory. Na powierzchniach tych dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie się do zastosowania mocnych akcentów lub wyróżniających elementów dekoracyjnych. Mały, mocny akcent to minimalny wkład wysiłku, a często pozwoli on osiągnięcie dużej zmiany w wyglądzie powierzchni.

8. Spróbuj subtelnie

Oczywiście nie sugeruję, że nie można cieszyć się nową tapetą w salonie – po prostu zastanów się, co chcesz zmieniać, jaką chcesz nadać funkcje w przestrzeni. Jeśli zdecydujesz się na całkowitą zmianę charakteru pomieszczenia, być może warto rozważyć subtelne wzory tapet i podkreślić je dodatkowymi mocnymi akcentami. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostawiasz sobie furtkę na dokonywanie częstszych zmian w przestrzeni. Zmian dopasowanych do Twoich aktualnych emocji, nowych oczekiwań lub np. pory roku.

inspiracje fototapety ddcmedia9. Uzyskaj profesjonalną poradę

Przed złożeniem zamówienia na tapetę skontaktuj się z profesjonalnym doradcą (kontakt). Szczególnie przydatną poradą jest precyzyjne obliczenie jak dużo tapety musisz kupić. Jeśli współpracujesz z dekoratorem lub projektantem wnętrz, powinien też być w stanie obliczyć to za Ciebie. Każda rolka musi być wycinana i dokładnie dopasowana do uzyskania jednolitego widoku na ścianę, a ilość tapety potrzebna do wykonania do dopasowania wzoru będzie się zmieniać w zależności od kształtu pomieszczenia oraz rodzaju tegoż wzoru na tapecie. Jest to cenna wiedza specjalistyczna i uwierz mi, że nie chcesz, aby zabrakło Ci tapety w połowie pracy.

10. Próbki, próbki, próbki

Większość tapet nie podlega zwrotowi. Dzieje się tak, ponieważ tapeta jest zazwyczaj produkowana w małych partiach, a papier z różnych partii może nie odpowiadać kolorowi oraz tonacji. Nawet jeśli jesteś pewna swojego wyboru bazując na zdjęciu w czasopiśmie i przyglądałaś się przez wieki próbce, tu uwierz mi, że odpowiedni wybór często wymaga odrobine większego zaangażowania. Wiele firm zajmujących się produkcją tapetą udostępnia również próbki większych rozmiarów. Skontaktuj się ze sprzedawcą i poproś o kilka dużych próbek – być może zostaniesz za nie obciążona symboliczną opłatą, ale i tak jest warto! Przyklej próbnie kilka większych kawałków tapety na powierzchni ściany i natychmiast dowiesz się jaki efekt osiągniesz po nałożeniu jej na całą ścianę. A jeśli zdecydujesz się nie wykorzystać zamówionych próbek tapet, zawsze możesz tworzyć własne sztuki ścienne!